LINEX - MONOFİLAMENT NAYLON SÜTÜR

Linex, Dolphin Sutures tarafından üretilen naylon sütürlerin markasıdır. Naylon sütürler, poliamid sütürler olarak da bilinir. Naylon sütürler monofilament sütürlerdir ve oldukça pürüzsüzdür, yumuşaktır ve mükemmel düğüm güvenliği sağlar.

Naylon sütürler emilemeyen sütürlerdir ve mükemmel gerilme mukavemetine sahiptir. Naylon sütürler siyah renkte mevcuttur. Naylon sütürler mükemmel düğüm güvenliği özelliklerine sahiptir ve doku yapışması olmadan kolayca çıkarılabilir. Bu sütürler enfeksiyona dirençlidir.

Naylon dikişler genel kapatma, cilt ve plastik cerrahi için yaygın olarak kullanılmaktadır. Kardiyovasküler cerrahide genellikle yapay protez takılması tavsiye edilmez. Ayrıca enfeksiyonu desteklemezler ve dokulardaki gerilme mukavemetini süresiz olarak muhafaza ederler.

Naylon sütürler siyah renkte mevcuttur.

MalzemePoliamid 6
KaplamaKaplamasız
RenkMavi ve Siyah
EmilimEmilemez
Boyutlar10-0, 9-0, 8-0, 7-0, 6-0,5-0,4-0,3-0,2-0,0,1,2
Doku ReaksiyonuDerece-0, Reaktivite - Yok
UygulamalarGenel kapatma, Deri ve Plastik Cerrahi. Ayrıca Oftalmik ve Mikro cerrahi için kullanılır.

 • Naylon sütür, monofilament emilemeyen cerrahi bir sütürdür.
 • Naylon sütürler USP 2'den 10-0'a kadar mevcuttur. Sütür siyah renkte mevcuttur.
 • Naylon sütürler,% 100 homo polimer poliamid derecesi 6.6'dan yapılmış polimerlerden oluşur.
 • Naylon dikişler doku aderansı göstermedikleri için cilt kapatmaları için idealdir.

LINEX ®

Malzeme: Monofilament Polyamid (Naylon)

Emilmeyen Cerrahi Sütür USP

 

AÇIKLAMA

Linex ®  sütür, uzun zincirli alifatik polimerler naylon 6'dan oluşan emilemeyen, steril, cerrahi monofilaman bir sütürdür.

İn-vivo çekme dayanımı yüksektir, bakteri üremesini desteklemez. Linex ®  sütürler Logwood özütü, usfda onay numarası  §73.1410 ile boyanmıştır .

Yurtdışında mevcut çeşitli dikiş boyutları ve uzunlukları, iğnesizdir veya çeşitli tip ve boyutlardaki standart paslanmaz çelik iğnelere tutturulur.

Linex ®  , Amerika Birleşik Devletleri Farmakopesi (USP) uyarınca "Emilmeyen Sütür (Poliamid Cerrahi Sütür)" gerekliliklerine uygundur. İğneler dikişe kalıcı olarak tutturulur. Ürün yelpazesinin tüm detayları katalogda yer almaktadır.

 

KULLANIM AMACI

Poliamid (Naylon) sütür, cildin alt kütiküler tabakalarını kapatmak için uygundur. Yüksek elastikiyet derecesi, ince boyutlardaki büyük gücüne katkıda bulunur ve plastik cerrahların, mikro cerrahların ve Göz doktorlarının güvenli düğümler bağlamasını sağlar.

 

SEÇİM KRİTERLERİ

Sütür hastanın durumuna, cerrahi deneyime, cerrahi tekniğe ve yara büyüklüğüne göre seçilmeli ve implante edilmelidir. Normalde cilt dikişleri yaranın durumuna göre 30 gün içinde alınır. Deri dikişlerinin alınmasında hekimin kararı kesindir.

VERİM

Linex ®  sütür, dokularda minimal bir başlangıç inflamatuar reaksiyonu ve ardından sütürün fibröz bağ dokusu tarafından kademeli olarak kapsüllenmesini sağlar. Linex ®  sütür emilmez ve doku enzimlerinin etkisiyle bozulmaya veya zayıflamaya maruz kalmaz. Göreceli biyolojik eylemsizliği nedeniyle, mümkün olan en az sütür reaksiyonunun istendiği yerlerde kullanılması tavsiye edilir. Bir monofilament olarak, daha sonra sinüs oluşumunu ve sütür ekstrüzyonunu en aza indirebileceği, daha sonra enfekte veya kontamine hale gelen cerrahi yaralarda başarıyla kullanılmıştır.

Dokuya yapışmaması Linex ®  , çekilerek çıkartılan bir sütür olarak etkilidir.

 

TERS TEPKİLER

Linex kullanımı ile bağlantılı advers reaksiyonlar ®  yara bölgesine ya da geçici enflamatuar vücut tepkisinin en geçici lokal tahriş içerir. Tüm yabancı cisimler gibi Linex ®  da mevcut bir enfeksiyonu güçlendirebilir.

 

KONTRENDİKASYONLAR

Uzun süreli in vivo dönemler nedeniyle meydana gelebilecek gerilme mukavemetinin kademeli olarak kaybedilmesi nedeniyle, gerilme mukavemetinin kalıcı olarak muhafaza edilmesi gereken yerlerde naylon sütürler kullanılmamalıdır. Ürünün merkezi sinir sistemi ve dolaşım sisteminde kullanılması tavsiye edilmez. Bu sütürün kullanımı naylona karşı bilinen hassasiyeti veya alerjisi olan hastalarda kontrendikedir.

UYARILAR

 1. Yara açılması riski uygulama yerine ve kullanılan sütür materyaline göre değişebileceğinden cerrahlar, yara kapatmak için Poliamid sütürü kullanmadan önce, emilemeyen sütürler içeren cerrahi prosedür ve tekniklere aşina olmalıdır.
 2. İdrar veya safra yolu cerrahisinde, diş taşı oluşumunu önlemek için bu veya başka herhangi bir sütürün tuz çözeltisi ile uzun süreli temasından kaçınmaya özen gösterilmelidir.
 3. Tek kullanımlıktır. Yeniden kullanmayın, yeniden işlemeyin veya yeniden sterilize etmeyin. Yeniden kullanım, yeniden işleme veya yeniden sterilizasyon, cihazın yapısal bütünlüğünü tehlikeye atabilir ve / veya cihaz arızasına yol açabilir ve bu da hastanın yaralanmasına ve hastalığına neden olabilir.
 4. Yeniden kullanım, yeniden işleme veya yeniden sterilizasyon, cihazda kontaminasyon riski oluşturabilir ve / veya bulaşıcı hastalıkların bir hastadan diğerine bulaşması dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere hasta enfeksiyonu veya çapraz enfeksiyona neden olabilir.
 5. Cihazın kontaminasyonu hastanın yaralanmasına, hastalanmasına neden olabilir.

 

ÖNLEMLER

 1. Kontamine veya enfekte yaraların tedavisi için kabul edilebilir cerrahi uygulamalar izlenmelidir.
 2. Bu sütür malzemesini tutarken, kullanılan malzemenin kırılmasına neden olabileceğinden, malzemenin yüzeyine cerrahi aletlerle zarar vermekten kaçınmaya dikkat edilmelidir.
 3. Forseps veya iğne tutucular gibi cerrahi aletler nedeniyle ezilme veya kıvrılma hasarından kaçının.
 4. Yeterli düğüm güvenliği, cerrahi koşullar ve cerrahın deneyiminin gösterdiği gibi ek düğümler ile standart düz ve kare düğüm cerrahi tekniğini gerektirir.
 5. Mono filament poliamid sütürlerin düğümlenmesi sırasında ilave atımların kullanılması özellikle uygundur.
 6. Cerrahi iğnelerle çalışırken hasarı önlemek için özen gösterilmelidir. İğneyi, ataşman ucundan keskin uca kadar olan mesafenin üçte biri (1/3) ila yarısı (1/2) kadar bir alanda tutun.
 7. Keskin uç alanında kavrama, penetrasyon performansını bozabilir ve iğnenin kırılmasına neden olabilir.
 8. Popo veya ataşman ucundan kavranmak bükülmeye veya kırılmaya neden olabilir.
 9. İğnelerin yeniden şekillendirilmesi, güçlerini kaybetmelerine ve eğilme ve kırılmaya karşı daha az dirençli olmalarına neden olabilir.
 10. Kullanıcılar, yanlışlıkla iğne batması yaralanmasını önlemek için cerrahi iğneleri tutarken dikkatli olmalıdır.
 11. Kullanılmış iğneleri uygun şekilde atın.

 

STERİLİTE

Linex ®  sütürler etilen oksit ile sterilize edilmiştir. Yeniden sterilize etmeyin! Paket açılmışsa veya hasar görmüşse kullanmayın! Açılmış kullanılmamış sütürleri atın.

 

DEPOLAMA

Önerilen saklama koşulu 10 o C-35 ° C, nemden ve doğrudan ısıdan uzakta. Son kullanma tarihinden sonra kullanmayınız.

 

BERTARAF

Kanla kontamine olmuş kullanılmış sütürleri ve iğneleri konteynere atın, bulaşıcı atık anlamına gelir. Kullanılmayan son kullanma tarihi geçmiş poşetler yakılmalıdır.